"Najgorzej to w umartwieniu na miejscu siedzieć (…),
gdy na koń siędziesz zaraz ci depresja od trzęsienia się coraz niżej zlatuje,
aż ją w końcu zgoła wytrzęsiesz". 

Koń jest niewątpliwie zwierzęciem fascynującym. Jego dzielność, temperament, inteligencja, piękno tkwiące w harmonii ruchów wzbudzają zachwyt, podziw, a nawet uwielbienie... Jeszcze tak niedawno był niezastąpionym "środkiem lokomocji" i "narzędziem pracy", dzisiaj, poza pasją zapalonych PRAWDZIWYCH miłośników koni, staje się modą, a sport jeździecki sportem elitarnym. Użytkowanie konia podąża także w kierunku medycznym. Coraz bardziej uznawaną metodą leczenia staje się hipoterapia, czyli rehabilitacja przeprowadzana z aktywnym udziałem konia. Na Zachodzie zdobyła sobie ugruntowaną pozycję skutecznej, w połączeniu z innymi, metody pozytywnego oddziaływania na szeroki wachlarz schorzeń i patologii. Zdrowotne walory jazdy konnej znane są od ponad 2 tysięcy lat. Jej bodźcowe działanie propagował już Hipokrates w swoim dziele. Pierwsze zapisy na temat leczenia jazdą konną wielu schorzeń pochodzą z 1870 roku. W Skandynawii po dwóch epidemiach Polio w 1946 roku pojawiły się doniesienia o leczeniu pacjentów jazdą konną. Jej efekty potwierdziła w 1952 roku Liz Hartel, pacjentka po Polio, która uzyskała srebrny medal w jeździectwie na Igrzyskach Olimpijskich. Stwierdzono, że hipoterapia wpływa korzystnie na wiele schorzeń, np. miejscowy i ogólny zanik mięśni, wady postawy, artropatie kręgosłupa, zaburzenia ruchu i równowagi, stany po chorobie Heinego Medina, przeróżne formy porażeń, niedorozwój kończyn, nawykowe zaparcia, zaburzenia wegetatywnego układu nerwowego, zaburzenia krążenia krwi. Hipoterapia korzystnie wpływa na niektóre przypadki zmian ciśnienia, zaburzeń w ukrwieniu jak również przy cukrzycy. Wspaniale działa też na psychikę człowieka, dlatego jest wykorzystywana przy leczeniu choroby alkoholowej.



Jazda konna odgrywa znaczenie w terapii dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, czyli np. po przebytym mózgowym porażeniu dziecięcym. Kontakt spastycznego dziecka ze zwierzęciem, jego ciepłą skórą i rytmiką ruchów ma duży wpływ na rozluźnienie napiętych mięśni, przez co dziecko może wykonywać ćwiczenia, które wcześniej sprawiały mu wiele trudności. Poza tym, poprzez ruchy konia w stępie na pacjenta przenoszony jest wzorzec ruchowy odpowiadający ruchom człowieka w chodzie,
co ma duże znaczenie w wyrównaniu asymetrii spowodowanych niedowładem. 


W warunkach polskich hipoterapia jest dziedziną młodą, ale mimo oczywistej ostrożności w kreowaniu   nowych sposobów leczenia wspierana jest coraz częściej przez uznane autorytety i wprowadzana do państwowych placówek medycznych. Istnieje Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne oraz Fundacja, której jednym z celów jest rozpowszechnianie zajęć hipoterapeutycznych oraz czuwanie nad ich prawidłowym przeprowadzaniem. 
 
Już wkrótce z tej uznanej metody leczenia będzie można korzystać w miejscowości Przykory, na "Ranczu u Dajmusa". Wielcy miłośnicy koni i właściciele gospodarstwa agroturystycznego - p. Rusieccy zapragnęli, aby właśnie tam rozwinął się ośrodek, w którym można byłoby korzystać z hipoterapii, prowadzonej przez wykwalifikowanych instruktorów. Aby uniknąć wszelkich nieprawidłowości pomysłodawcy nawiązali kontakt z Polskim Towarzystwem Hipoterapeutycznym w nadziei, że ośrodek zostanie objęty jego patronatem. Ważna jest również przychylność lekarzy i rehabilitantów. Zainteresowani rehabilitacją konną powinni okazać skierowanie od lekarza. Wskazania do prowadzenia hipoterapii muszą być zawsze ich domeną. To lekarz odpowiedzialny jest za diagnozę i decyzję wprowadzenia hipoterapii, a także kontrolę i ewentualną korekcję realizowanej przez terapeutę metody. 
 
Z pewnością taki ośrodek przyniesie wiele korzyści również okolicznym mieszkańcom. Oby pomysł p. Rusieckich trafił na podatny grunt! 
 
Zainteresowanych prosimy o kontakt. 
tel. 503 024 690, 607279260, 0486686095


ZAPRASZAMY !!!
Gospodarstwo Agroturystyczne Ewa i Andrzej Rusieccy Przykory 8 05-652 Pniewy tel. 600800170, 600616016 Tel/fax. +48 48 6686095